NZOZ "TOMOGRAF" s.c.
Samodzielny Zakład Diagnostyki Obrazowej
Rentgenodiagnostyka klasyczna
Tomografia komputerowa
Rejestracja:
+48 33 851 35 90
Cieszyn, Stawowa 71

rezonans magnetyczny   pracownia rezonansu magnetycznego Cieszyn   rezonans magnetyczny GE Signa 1.0T  

Nasz rezonans magnetyczny to wysokopolowy system o sile pola 1.0T GE Signa Horizon HighSpeed LX z magnesem nadprzewodzącym, wystarczająco szybki i nowoczesny, by w krótkim czasie przeprowadzić każde badanie.

Aparat jako jeden z nielicznych systemów zamontowanych w kraju ma cewkę do jednoczesnego badania OBU stawów skroniowo-żuchwowych jednocześnie !

Badania w pracowni rezonansu magnetycznego wykonujemy jedynie za odpłatnością, ale w stale niskiej cenie - bardzo konkurencyjnej w porówananiu do innych ośrodków. Oferujemy bardzo krótki czas oczekiwania na badanie, a wynik otrzymujecie Państwo praktycznie "od ręki".

O terminach wykonania badania rezonansu magnetycznego oraz jego cenie, a także pozostałe informacje uzyskacie Państwo pod numerem telefonu rejestracji 33-851-35-90

Od 16.11.2012 r jakość naszych usług potwierdza:       


 Rezonans magnetyczny (inaczej MRI – z ang. magnetic resonance imaging):

Urządzenie do obrazowania wykorzystuje magnetyczne właściwości atomów, z których składa się ludzkie ciało. Do wykonania badania potrzebne jest silne pole magnetyczne, fale radiowe oraz komputer zamieniający dane na obrazy. Wykorzystuje się wiele typów magnesów różniących się natężeniem wytwarzanego pola. Im większa moc magnesu, tym lepsze wyniki. Jedynie aparaty wytwarzające bardzo silne pole magnetyczne pozwalają na wykonywanie spektroskopii, badań czynnościowych czy ultraszybkich badań naczyniowych.

 

Bezpiecznie i bez bólu:

Badanie jest całkowicie bezbolesne i nie powoduje żadnych reakcji biologicznych. Po jego zakończeniu można prowadzić samochód. Mimo że siła pola magnetycznego jest 20 000 razy większa niż pola magnetycznego Ziemi, nie ma szkodliwego wpływu na zdrowie badanego. W ciągu kilku ostatnich lat zostało przeprowadzonych około kilka milionów badań bez wystąpienia znanych efektów ubocznych. Jeśli pacjent przyjmuje jakieś leki, o to, czy można je brać przed badaniem i po nim, musi zapytać lekarza kierującego na rezonans. Idąc na badanie, lepiej zrezygnować z makijażu (kosmetyki zawierają drobiny metali kolorowych) i lakieru do włosów, gdyż może to mieć wpływ na wytwarzanie obrazu. Nie trzeba być na czczo. W pomieszczeniu, gdzie odbywa się badanie, temperatura może dochodzić do 25–26˚C, należy więc ubrać się lekko. Nie zdejmuje się ubrania, ale pacjenci powinni zdjąć wszystkie przedmioty metalowe (nawet usuwalne protezy dentystyczne), bo mogą wpływać na tworzenie się obrazu. Należy też poinformować lekarza o metalowych implantach.

 Wskazania do przeprowadzenia badania MRI:

Za pomocą rezonansu uzyskuje się bardzo dobre obrazy układu mięśniowego i szkieletowego, zwłaszcza kręgosłupa i otaczających go przestrzeni. Sprawdza się też w diagnostyce nowotworów i procesów zapalnych. MRI bardzo dobrze uwidocznia naczynia krwionośne, jamy serca i mięsień sercowy. Umożliwia wykrycie elementów niewidocznych w badaniu RTG, np. szpiku kostnego. Szczegółowe wskazania do badania MRI to:

 • ze strony ośrodkowego układu nerwowego:

  • choroby demielinizacyjne (np. stwardnienie rozsiane)

  • choroby otępienne (np. choroba Alzheimera)

  • nowotwory mózgu trudne do oceny w innych badaniach

  • ocena struktur okolicy przysadki mózgowej, oczodołu, tylnej części jamy czaszki (w tym diagnostyka udarów mózgu itp.)

  • guzy kanału kręgowego (rdzenia kręgowego)

  • ocena anatomiczna struktur kanału kręgowego

  • zmiany popromienne w ośrodkowym układzie nerwowym

  • zaburzenia neurologiczne o niewyjaśnionym pochodzeniu;

 • ze strony tkanek miękkich:

  • guzy tkanek miękkich (zapalne, nowotworowe)

  • urazy tkanek miękkich (stawów, mięśni, więzadeł);

 • ze strony klatki piersiowej, śródpiersia i miednicy:

  • guzy serca

  • choroby dużych naczyń

  • guzy płuc naciekające ścianę klatki piersiowej

  • nowotwory narządów rodnych u kobiet

  • nowotwory gruczołu krokowego u mężczyzn.

    

 Jak się odbywa badanie:

Pacjent jest umieszczany na wysuwanym stole w centrum skanera MRI. Powinien ułożyć się bardzo wygodnie, bo musi leżeć nieruchomo, żeby obraz nie był zniekształcony. Dla podniesienia komfortu wewnątrz tunelu zainstalowane jest dodatkowe oświetlenie oraz wentylacja. Znajdujący się wewnątrz magnesu pacjent cały czas ma kontakt z personelem. Każda sekwencja MRI trwa od 3 do 10 minut. W tym czasie pacjent słyszy pukający dźwięk o natężeniu podobnym do wirującej pralki. Niekiedy na czas badania pacjent ma zakładane słuchawki tłumiące hałas. Gdy trzeba wykonać kilka obrazów, stół automatycznie przesuwa się na odpowiednią pozycję, ale pacjent cały czas trwa w bezruchu. W niektórych przypadkach wstrzykuje się specjalny środek kontrastujący w celu poprawienia jakości obrazu. Zastosowanie kontrastu umożliwia nie tylko ocenę struktury, ale też funkcji tkanek i narządów. Za jego pomocą bada się np. wydzielanie nerkowe, ogniska zapaleń, ukrwienie tkanek i narządów. Kontrasty MRI są bezpieczne, mogą być stosowane nawet u pacjentów z alergią na kontrast używany w badaniach rentgenowskich. Środki kontrastowe przeznaczone do badań MRI nie wchodzą w interakcje z innymi lekami i są w całości wydalane.

  

...ale nie dla każdego:

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest wszczepiony rozrusznik serca. Wytwarzane przez aparat MRI pole magnetyczne może spowodować zakłócenia w pracy rozrusznika, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Pacjent z rozrusznikiem nie może nawet wchodzić do pomieszczenia, w którym znajduje się magnes. Podobne zakłócenia spowodowane przez pole magnetyczne mogą wystąpić w pracy neurostymulatorów. Ostrożność należy zachować w przypadku osób, które z powodu przebytego urazu mogą mieć metaliczne ciała obce, np. opiłki żelaza w obrębie oczodołów. Pole magnetyczne może spowodować przemieszczenie ciała obcego i uszkodzenie gałki ocznej. Gdy podejrzewa się obecność ciała obcego, wskazana jest wcześniejsza konsultacja okulistyczna i wykonanie zdjęć rentgenowskich.

Względnym przeciwwskazaniem do badania MRI jest antykoncepcyjna wkładka wewnątrzmaciczna (jeśli jest wykonana z metalu), sztuczna zastawka serca, protezy i klipsy naczyniowe oraz metaliczne implanty ortopedyczne: sztuczne stawy, druty, śruby, stabilizatory. Kobiety w ciąży koniecznie powinny poinformować o swoim stanie lekarza prowadzącego badanie.

 

 
 
 
nfz